Ponsse redovisar svagare kvartal – hoppas på lugnare marknad efter tullavtal

Skogsmaskin tillverkad av Ponsse i arbete. Foto: Ponsse
Skogsmaskin tillverkad av Ponsse i arbete. Foto: Ponsse

Den finska skogsmaskintillverkaren Ponsse redovisade ett andra kvartal som, trots en vändning till vinst, blev svagare än analytikerna väntat sig. Orderingången för nya maskiner var något lägre än under årets första kvartal och omsättningen backade.

Omsättningen under april–juni sjönk till 172,3 miljoner euro, jämfört med 188 miljoner euro under samma period 2024. Rörelseresultatet steg dock till 7,4 miljoner euro, från en förlust på 0,6 miljoner euro året innan. Det tidigare negativa resultatet berodde främst på en kostnadspost på närmare nitton miljoner euro kopplad till ett fullserviceavtal i det brasilianska dotterbolaget.

– Skogsmaskinmarknaden var i god fart under det andra kvartalet. Vi fick in beställningar på 177,2 miljoner euro. Orderingången för nya maskiner var till slut något svagare än under det första kvartalet, säger vd Juho Nummela i bolagets kvartalsrapport.

Norden och Centraleuropa höll uppe efterfrågan

Enligt Nummela var marknaderna i Finland och Sverige starka, och Ponsse fick även stöd från större marknader i Centraleuropa.

– Veto kom också från stora marknader i Centraleuropa tack vare att situationen i Tyskland och Frankrike förbättrades, säger han.

Trots detta var det globala marknadsläget inledningsvis mer avvaktande än normalt. Otydlig tullpolitik och en fortsatt osäker geopolitisk situation bidrog till försiktighet hos kunderna.

Vid utgången av kvartalet uppgick orderboken till 192,5 miljoner euro, vilket kan jämföras med 210,4 miljoner euro vid samma tidpunkt förra året.

Ett nytt tullavtal mellan EU och USA, som ingicks i juli, kan enligt Nummela bidra till att stabilisera marknaden.

– Jag hoppas att det ska lugna situationen och minska osäkerheten, säger han.

Utestående fordran från Rysslandsförsäljning

Ponsse har fortfarande en utestående fordran på tre miljoner euro kopplad till försäljningen av aktierna i det ryska dotterbolaget. Betalningen förföll i mars i år, men parterna har kommit överens om att skjuta upp förfallodatumet till december 2025.

Bolagets soliditet låg vid kvartalets slut på 60,1 procent. För helåret 2025 räknar Ponsse med att rörelseresultatet i euro blir något högre än 2024, då det landade på 36,8 miljoner euro.

Ponsse grundades 1970 och är en av världens ledande tillverkare av skotare och skördare för skogsbruk. Företaget exporterar en stor del av sin produktion och har verksamhet i över fyrtio länder. Bolaget är starkt beroende av konjunkturen inom skogsindustrin, som i sin tur påverkas av efterfrågan på trävaror, pappersmassa och förpackningsmaterial.

De senaste åren har branschen påverkats av fluktuationer i råvarupriser, förändringar i handelspolitiken och tekniska omställningar, där kunder efterfrågar maskiner med lägre bränsleförbrukning och bättre digitala lösningar för skogsdrift. Ponsse har svarat genom att utveckla nya modeller och investera i uppgraderingar av befintliga maskiner.

Om tullavtalet mellan EU och USA får avsedd effekt och den globala ekonomiska oron dämpas, kan marknadsläget för Ponsse och branschen som helhet förbättras under de kommande kvartalen.

Källa: Ponsse