Scania meddelar att de tagit ett ”stort steg i sin 134-åriga historia” genom att inviga sin tredje globala industriella hubb, i Kina.
Den nya industriella hubben i Rugao, Jiangsu-provinsen, är en av Scanias största globala investeringar någonsin. Anläggningen omfattar 800 000 kvadratmeter, har en licensierad produktionskapacitet på 50 000 fordon per år, och kommer rikta sig mot både den kinesiska marknaden och ”utvalda exportmarknader” i Asien och övriga världen. Etableringen skapar cirka 3 000 nya lokala arbetstillfällen och motsvarar en total investering på 2 miljarder euro.
Enligt Scania är de den första västerländska lastbilstillverkaren (OEM) som fått fullständigt produktionsgodkännande för en helägd lastbilsfabrik i Kina.
Anläggningen i Rugao kommer att drivas nästan helt med förnybara energikällor, betonar man vidare.
– Hållbarhet är inbyggt i varje del av vår nya fabrik i Rugao: från energiförsörjning till avfallshantering, säger Rutgher de Vries, chef för Scania Industrial Operations Asia.
– Det handlar inte bara om att producera lastbilar, utan om att sätta en ny standard för effektiv och hållbar industriell verksamhet.
– Vår etablering i Rugao är mer än en fabrik; den blir en del av Kinas dynamiska innovationslandskap och kommer att driva Scanias egen utveckling framåt, säger Christian Levin, VD och koncernchef för Scania och Traton Group.
– Genom att både producera och utveckla lokalt kan vi dra nytta av Kinas snabbhet och innovationskraft, stärka våra globala förmågor och påskynda omställningen till hållbara transporter.