Fyra industrijättar och fyra lärosäten har startat projektet Expert Learning Lab.
– Universiteten är viktiga för att ge digitala experter tillgång till ett livslångt lärande, säger Johan Schnürer, rektor för Örebro universitet, i ett pressmeddelande.
Konsortiet bakom satsningen Expert Learning Lab har som mål att hjälpa svensk industri att behålla, attrahera och utveckla experter och specialister inom avancerad digitalisering.
De fyra företagen är ABB, Ericsson, Saab och Volvo Group. Tillsammans med Chalmers, KTH, Linköpings universitet och Örebro universitet bildar de nu ett konsortium för att driva projektet Expert Learning Lab. Konsortiet finansieras av Vinnova och industriaktörerna och ska samarbeta nära programkontoret för det nationella samverkansprojektet Avancerad digitalisering.
Konsortiet har identifierat en brist på kvalificerad kompetens inom avancerad digitalisering, till exempel inom områden som elektronik, informations- och kommunikationsteknik, mjukvaruintensiva system, samt öppna data och industriella plattformar.
De menar att denna brist är den största flaskhalsen för den digitala omvandlingen av Sverige. Av den anledningen ska Expert Learning Lab fokusera på lärandet hos just experter inom teknikområdet.