Säljstart för kompakthybriden Lexus CT 200h

Lexus CT 200h - den första och hittills enda fullhybridbilen i premiumkompaktklassen - lanseras nu på den japanska marknaden. Förhandsintresset för bilen har varit mycket stora och Lexus räknar med att sälja cirka 18 000 bilar under det första året, bara i Japan.

Även i Sverige har intresset varit stort för CT 200h och Sverige är ett av de länder som toppar förhandsbeställda bilar i Europa inför premiären i april 2011.

CT 200h är en kompakt 5-dörrars halvkombi, som riktar sig till en delvis ny målgrupp för Lexus: Yngre bilköpare.

Den nya modellen har därför både bra prestanda och mycket god energieffektivitet. Bränsleförbrukning och CO2-utsläpp är klassledande och NOx-utsläppen endast en tiondel av motsvarande dieseldrivna konkurrent. Det är gott och väl under gränsvärdena för Euro 6 som införs i september 2014.

CT 200h drivs med en energieffektiv bensinmotor på 99 hk i kombination med en elmotor på 82 hk. Maximalt effektuttag med båda motorerna är 136 hk. Fyra olika körprogram – EV, Eco, Normal och Sport – gör det möjligt att välja mellan allt från ren eldrift till mer prestandainriktade inställningar.

Med CT 200h har Lexus ett heltäckande modellutbud av fullhybridmodeller i sitt program. De övriga modellerna är RX 450h, GS 450h och LS 600h.