Siemens lanserar en ny gasturbin för både kraftproduktion och mekanisk drift.
– Det är ett svensklett utvecklingsprojekt där vi har fokuserat på att möta den ökande efterfrågan på marknaden och kundernas krav, säger Jan-Erik Rydén, vd för Siemens Industrial Turbomachinery AB.
Med en effekt på 37 megawatt (MW) kompletterar SGT-750 Siemens portfölj med industriella gasturbiner.
– Marknadsprognoserna för den nya industriella gasturbinen är mycket goda. Siemens förutspår en ökande efterfrågan på gasturbiner med effektnivåer på mellan 35 och 40 MW fram till 2020, säger Jan-Erik Rydén.
Gasturbinens är enligt Siemens inte bara ekonomisk och miljövänlig, utan ska även medföra hög tillgänglighet och tillförlitlighet. Stilleståndstiden för underhåll av gasturbinen har enligt tillverkaren minskats till så lite som 17 dagar på 17 år.