Kroatien erbjuds nu formellt att köpa åtta Jas 39 Gripen, version C/D, enligt ett pressmeddelande från Försvarsexportmyndigheten (FXM). I erbjudandet ingår också utbildningsdelar, finansieringförslag och erbjudanden om motköp.
"Vi är glada att kunna överlämna detta erbjudande som tagits fram i nära samarbete med Kroatien, säger Peter Göthe, ställföreträdande generaldirektör på FXM i ett pressmeddelande.
Planen är tänkta att ersätta de ryska Mig 21:or som landet nu har.
"För att det kroatiska flygvapnet ska vara operativt utan avbrott när deras nuvarande Mig 21:or tas ur drift, erbjuds en lösning där C/D-planen mycket snabbt, inom ett år, kan vara operativa, säger projektledaren Jerry Lindbergh i samma pressmeddelande.
På sensommaren presenterade FXM och regeringen en överenskommelse med Schweiz om att landet siktar på att köpa 22 Gripen av Sverige, men då av en kommande, uppdaterad E-version. Affären är än så länge preliminär och avhängig politiska ställningstaganden i främst Schweiz.'
(TT)