Setra visar upp Special Edition

Setra visade upp modellen S 416 HDH som bland annat har en helt ny sittplatsfördelning. Foto: Tommy Ekholm
Setra visade upp modellen S 416 HDH som bland annat har en helt ny sittplatsfördelning. Foto: Tommy Ekholm

För att markera märkets 60-årsjubileum, så presenterar Setra på Busworld 2011 upp "Special Editions" som en begränsad upplaga av bussar med särskilda varianter på inredningen. Dessa inkluderar modellen S 416 HDH som bland annat har en helt ny sittplatsfördelning.

En annan funktion som lyfts fram i denna nya specialmodell är den moderna infotainmentsystemet för satellit-TV och radiomottagning. Bilden från förarens cockpit-kamera kan också visas på bildskärmarna som är integrerade i ryggstöden på passagerarsätena, bakom föraren, vid den främre ingången och på den bakre väggen på bussens pentry.

S 416 HDH kan ta 46 passagerare. Det nya arrangemanget av sittplatser ger bussen en innovativ riktning på inredningen. Sidosätena har flyttats fram sex centimeter, vilket ska ge en bekvämare sittställning med mer axelrum och en mycket bättre sikt genom sidofönstren.