Ökad vinst för Volvo PV

Volvo PV:s vd Stefan Jacoby. Foto: Volvo
Volvo PV:s vd Stefan Jacoby. Foto: Volvo

Volvo Personvagnar redovisar en rörelsevinst på 600 miljoner kronor för andra kvartalet, vilket är 170 miljoner kronor bättre än samma tid i fjol. Förbättringen förklaras av högre volymer och en förbättrad försäljningsmix av fordon, enligt bolagsledningen.

Intäkterna steg med 3,5 miljarder kronor till 33 miljarder kronor.

Försäljningen steg med 26,6 procent till nästan 124 000 fordon.

Vinsten har ökat främst på grund av större försäljningsvolymer och en bättre modellmix, där nya S 60 och V 60 ihop med XC 60 är storsäljare.

– Vi återvänder successivt till en hållbar lönsamhet men vi har mer att göra för att uppnå våra mål, skriver vd Stefan Jacoby.

Samtidigt har lönsamheten påverkats negativt av ökade investeringskostnader när Volvo PV expanderar. Även valutakursernas utveckling har dragit ner vinsten.

Volvo anser att första halvåret med en försäljning på 230 746 bilar (+20,3 procent) och en vinst på 1,2 miljarder kronor, inger stort förtroende.

Samtidigt flaggar bolaget för att andra halvåret kan bli mer osäkert. Det instabila ekonomiska klimatet kommer troligen att påverka kunders förtroende, valutakurser och råvarupriser, vilket i sin tur kan slå mot lönsamheten.

Utvecklingen i den globala ekonomin gör det svårt att förutspå vad som händer med bilmarknaden, konstaterar Stefan Jacoby.

(TT)