Microsoft presenterade Windows 10

Tidigare operativsystem från Microsoft. Foto: Morguefile
Tidigare operativsystem från Microsoft. Foto: Morguefile

Från Windows 8 till Windows 10. Microsoft hoppade över en siffra när det nya operativsystemet presenterades i kväll.

-Vår mest omfattande plattform hittills, säger Terry Myerson, operativsystemchef på Microsoft.

Namnet på Microsofts nya operativsystem blir Windows 10. Det berättade Terry Myerson, operativsystemschef på Microsoft, på kvällens presentation.

-Windows 10 kommer att bli vår mest omfattande plattform hittills, säger Myerson.

På frågan varför namnet blev Windows 10 och inte 9 svarar Microsoft företrädare kryptiskt:

-När du ser produkten i sin helhet tror jag att du kommer att hålla med oss om att det är ett lämpligare namn.

Windows 8 har långt i från varit en succé och frågan är om Microsoft upprätthåller traditionen att ett bra operativsystem följs av ett dåligt. Särskilt bland företagskunderna fick Windows 8 ett svalt mottagande och de flesta har valt att stanna kvar på Windows 7 eller äldre versioner. För Microsoft har det setts som ett allvarligt hot och innan kvällens presentation har förhandssnacket fokuserat på hur Microsoft kan locka företagen att uppgradera till det nya systemet.

Terry Myerson säger att Windows 10 kommer att bli Microsofts bästa system för företag hittills.

-Företagen behöver utvärdera Windows tidigt, och vi börjar vår dialog med dem i dag.

Enligt Microsoft ska systemet göra livet enklare för traditionella kontorsanställda som jobbar med mus och tangentbord. Windows 8 var utformat för att använda pekskärm vilket inte gick hem bland företagsanvändarna.

Startmenyn kommer tillbaka och innehåller både klassiska Windowsprogram och de nya moderna apparna, som ska gå att köra i skrivbordsläge. Det blir samma system för telefoner, surfplattor och datorer.

-De har lyssnat på företagens klagomål samtidigt som alla funktioner från Windows 8 finns kvar. Det är små steg men jag tror att det är vad som behövs för att företagen ska bli nöjda, säger Joel Åsblom på Computer Sweden.

Den skarpa versionen av Windows 10 kommer att släppas under senare delen av 2015. En tidig betaversion ska släppas i morgon, men det är oklart om den är öppen för alla att ladda hem.

Hur mycket operativsystemet kommer att kosta är ännu inte bestämt.

Microsofts aktie hade vid börsens stängning gått ned 0,2 procent.

(TT)