Kvibille Smides är en modern mekanisk verkstad belägen i Kvibille norr om Halmstad i Halland. Verksamheten har funnits i över 50 år och företaget har idag utvecklats till en modern mekanisk verkstad med avancerad teknisk utrustning.
Inge Andersson som är ägare till Kvibille Smides berättar att skärmaskinen är en nyckelmaskin i verkstaden och därför är investeringen viktig och måste blir rätt.
– Vi hade en äldre maskin tidigare, och för att följa med i utvecklingen så behövde vi byta ut den mot en maskin med den senaste tekniken. Valet av maskin föll på Koikes Deltatec samt Iberobot som leverantör.
– Iberobot håller en hög servicegrad på Koikemaskiner i Sverige. Det är en bra kombination eftersom Koike är ett stort företag med resurser och Iberobot ger mycket bra lokal support och stöd.
– Ett tag var det populärt med outsourcing, men man märker vilken flexibilitet och smidighet man har när man har en skärmaskin i huset. Det gynnar såväl den egna produktionen som externa kunder. Med kortare ledtider går det snabbt och enkelt att göra ändringar och förbättringar i konstruktioner eftersom tiden från ritning till färdig detalj är mycket kort, säger Inge Andersson