Södra avvecklar ägande i Södra Cell Folla
Publicerad: ons, 2012-08-29 08:15- Kommentarer 1
- Gillar 4
Södra Cell, som är ägare av Södra Cell Folla, har beslutat att avveckla sitt ägande i fabriken i Follafoss. Ledningen för Södra Cell Folla har fått i uppdrag att skapa en plan för hur Södras engagemang i fabriken ska avvecklas.
Vid fabriken i Follafoss produceras CTMP, kemisk termomekanisk pappersmassa, som bland annat används för tillverkning av kartong och mjukpapper. Södra Cell planerar att lämna marknaden för CTMP från och med den 1 november 2012.
– Vi har i flera år kämpat med att skapa lönsamhet inom CTMP. Trots att vi har vidtagit flera åtgärder har vi fått allt svårare att hitta en lönsam avsättning för produktionen, säger Gunilla Saltin, vd Södra Cell.
Södra har använt ansenliga resurser för att vända den negativa utvecklingen genom energieffektivisering, produktutveckling och bemanningsminskningar.
– Vi har under en längre tid arbetat med att försöka hitta en lösning för att driften vid fabriken ska bli lönsam, men konstaterar nu att de förutsättningar vi hade tidigare för lönsam produktion av CTMP på Follafoss inte längre finns kvar. Detta beklagar vi djupt, säger Gunilla Saltin.
2011 producerades 83 500 ton pappersmassa vid fabriken i Folla. I snitt har den årliga produktionen legat på 107 000 ton. Det är idag 51 anställda vid fabriken, vid en nedläggning av fabriken kommer en omställningsprocess att starta som omfattar alla anställda.

























Kommentarer (1)
Men även Södra Cell i Sverige ligger risigt till i utvecklingen då 92% av Södra Cells tillverkning av barrsulfatmassa går på export till främst tidnings- och tryckpapperstillverkare i Tyskland,Frankrike och Italien.
Men både tidnings- och tryckpapper är två segment som stadigt minskar i efterfrågan till följd av den tekniska utvecklingen av digitala medier.
Skriv ny kommentar