Ryssland godkänner 66-procentsförslaget
Publicerad: fre, 2011-08-26 12:29Rysslands premiärminister Vladimir Putin godkänner 66-procentsförslaget på oljeprodukter.
Det skriver Bloomberg News.
Förslaget börjar gälla från och med 1 oktober i år och gäller till och med 2014.
Från och med 2015 kan skattenivåerna på eldningsolja vara i paritet med den för råolja, uppger Bloomberg News vidare.
Slutligen ska exporttariffen för bensin uppgå till 90 procent av den före råolja, vilket är helt i linje med ett tidigare tillfälligt beslut från och med maj i år.
Beslutet innebär att beskattningen på tunga oljeprodukter, som exempelvis eldningsolja, höjs medan den för lätta oljeprodukter, som exempelvis diesel, minskar.
Alliance Oil är ett av de olje- och gasbolag som skulle påverkas mest negativt av ett 60-66-förslag, då det innebär mindre lönsamma raffineringsmarginaler än tidigare. Alliance Oil har en relativt hög andel raffineringsverksamhet, downstream, påpekar investmentbanken Otkritie Capital.
(Nyhetsbyrån Direkt)


































Kommentarer (0)
Skriv ny kommentar