Du är här:
Holmens vinst bättre än väntat
Publicerad: ons, 2010-08-11 12:05
Men mindre än föregående år
Papperstillverkaren Holmen redovisar en vinst före skatt på 214 miljoner kronor för årets andra kvartal. Motsvarande period i fjol var vinsten 372 miljoner kronor.
Analytiker hade, enligt Reuters, i genomsnitt räknat med en vinst före skatt på 153 miljoner kronor.
Omsättningen uppgick till 4 227 miljoner kronor jämfört med 4 496 miljoner kronor ett år tidigare. Analytikernas förväntningar på försäljningen låg i genomsnitt på 4 298 miljoner kronor.
(TT)


























Kommentarer (1)
Frågan är för hur länge?
Inget annat svenskt skogsföretag är så beroende som Holmen Paper av sin tidningspappers- och tryckpappersproduktion!
Två produktsegment som är starkt dominerande i svensk och finsk skogsindustri.Två produktsegment som väntas få allt mindre efterfrågan på sikt som ett resultat av den tekniska utvecklingen.
Skriv ny kommentar