Industrilyft för eurozonen
Publicerad: sön, 2010-07-11 09:16Förhoppningarna om en stabil ekonomisk återhämtning i eurozonen fick nytt bränsle på fredagen, då Italien och Frankrike redovisat oväntat stora lyft för industriproduktionen i maj.
I Italien, eurozonens tredje största ekonomi, steg industriproduktionen med 1 procent i maj jämfört med i april. Det kan jämföras med en snittprognos bland analytiker på 0,5 procent.
Från Frankrike kom ännu mer övertygande siffror, med ett produktionslyft i industrin på 1,7 procent i maj.
I torsdags överraskade även Tyskland positivt med ett lyft för industriproduktionen i maj med 2,6 procent.
De tre länderna står sammanlagt för mer än två tredjedelar av eurozonens ekonomi. På onsdag nästa vecka väntas en sammanslagen industriproduktionsrapport för eurozonen från Eurostat.
(TT)




























Kommentarer (0)
Skriv ny kommentar