Starkt kvartal för Boliden
Publicerad: fre, 2010-02-12 17:04Boliden redovisar en vinst efter finansnetto på 1 199 miljoner kronor för fjolårets sista kvartal. Motsvarande period 2008 gjorde bolaget en förlust på 566 miljoner kronor.
Omsättningen uppgick till 8 356 miljoner kronor, jämfört med 6 287 miljoner kronor ett år tidigare.
Den globala efterfrågan på basmetaller var fortsatt god under fjärde kvartalet, enligt Boliden.
"Stimulanspaketen i Kina påverkade industriproduktionen positivt och gav stöd åt basmetallernas utveckling. Återhämtningen i USA och Europa fortsatte i långsam takt, vilket visade sig i en gradvis ökad efterfrågan på zink och koppar från industriella kunder", skriver bolaget i bokslutsrapporten.
Boliden har ändrat sina finansiella mål för skuldsättningsgrad och utdelning. Nettoskuldsättningsgraden i en högkonjunktur ska vara högst 20 procent "i syfte att vidmakthålla en rimlig finansiell handlingsberedskap i en lågkonjunktur". Utdelningen ska motsvara cirka en tredjedel av nettoresultatet.
(TT)


































Kommentarer (0)
Skriv ny kommentar