Ingen borrning efter olja i Östersjön
Publicerad: tors, 2009-11-05 09:29- Gillar 1
Regeringsrätten har nu slagit fast att saudiske Mohammed al-Amoudi, som i flera år stridit för att få utvinna olja på svenska vatten, inte får borra efter olja i Östersjön, skriver Dagens Industri.
Under 2007 inledde al-Amoudi sina försök att få till provborrningar på kontinentalsockeln i den svenska ekonomiska zonen i Östersjön. Enligt hans svenska oljebolag SPE kan det finnas oljereserver till ett uppskattat värde av 100 miljarder kronor i området.
SPE fick dock nej från regeringen. Avslaget motiverades med att det fanns för stora risker med oljeutvinning och att kunde bli svåra följder av en olycka. Sedan dess har oljebolaget och dess ägare försökt att överklaga beslutet.
Nu har regeringsrätten slutgiltigt slagit fast att det inte blir någon borrning efter olja i de svenska vattnen.Regeringsrätten går på regeringens linje och slår fast att regering har rätt att neka provborrning i området.






























Kommentarer (0)
Skriv ny kommentar