Biovitrum går samman med Swedish Orphan
Publicerad: tors, 2009-11-05 13:03Biovitrum och Swedish Orphan går samman och bildar Swedish Orphan Biovitrum. Biovitrum betalar en köpeskilling på 3,5 miljarder kronor.
Biovitrum och Swedish Orphan International går samman och bildar Swedish Orphan Biovitrum. Biovitrum och Swedish Orphan har samma målsättning och affärsfilosofi att utveckla och tillgängliggöra särläkemedel och specialistläkemedel för patienter med ovanliga sjukdomar och med stora medicinska behov.
Swedish Orphan bidrar med kompetens inom affärsutveckling, kunnande inom distribution, marknadsföring, regulatoriska frågor, medicinskt kundstöd samt med närvaro i hela Europa. Detta kompletterar mycket väl Biovitrums starka kunnande inom produktutveckling och produktion.
Den sammanlagda koncernen kommer att ha intäkter från cirka 60 specialist- och särläkemedel samt en utvecklingsportfölj med två produktkandidater i klinisk fas III och fem i klinisk fas II, som väntas generera tillväxt framöver.
Swedish Orphans etablerade infrastruktur för försäljning och marknadsföring i Europa förväntas att öka tillväxten för både Biovitrums nuvarande produkter och framtida produkter från utvecklingsportföljen. Den nya koncernens intäkter för 2009 uppskattas till 2 miljarder kronor. Den nya koncernen har som mål att 2015 nå intäkter överstigande 5 miljarder kronor
- De båda bolagen passar som hand i handske. Genom samgåendet med Swedish Orphan tar Biovitrum ytterligare ett viktigt steg i den omvandling vi stakade ut i den strategi som antogs för två år sedan. I ett stort kliv skapar vi ett bolag med en ledande position inom ovanliga sjukdomar och med en stabil plattform för framtida tillväxt och lönsamhet, säger Biovitrums vd, Martin Nicklasson.



































Kommentarer (0)
Skriv ny kommentar